با «اوج» تا فرود: اندر حکایت معصیت تراشی برای معصومیت!

 

درایام ماه مبارک رمضان شبکه نهال برنامه ویژه سحری پخش می کرد به نام سر سفره خدا که از تولیدات موسسه رسانه ای اوج بود. کیفیت نازل برنامه و عدم جذابیتش برای مخاطباش اصلا به کنار، کاری به اون ندارم.  منتها یه جاهایی دیگه نمی شه ساکت موند.

در چند قسمتش آیتم عجیب و غریبی تکرار می شد: چند کودک هشت ، نه ساله میومدن و از روزهای بدشون خداحافظی می کردن: «خداحافظ روزایی که دوستم رو به خاطر شغل باباش مسخره کردم»، «خداحافظ روزایی که تو خونه به مامانم کمک نکردم»، و... طفل معصوما جلو دوربین فهرست بلند بالایی از "معاصی" کودکانه  رو ردیف می کردن که اغلب هم خیلی خلاقانه بود و عملا شرارتهای جدیدی رو خیلی ظریف به مخاطب یاد می داد، مثل همین مسخره کردن کسی به خاطر شغل باباش!! اصلا بچه یک چنین چیزی به مخیله اش هم خطور نکرده اما حالا بعد این اعترافات معنوی! صرافت میفته بره پرس و جو کنه ببینه شغل بابای کی چیه،  بعدش ویژگیهای احتمالی برای مسخره کردن اون شغل رو در بیاره تا در اولین فرصت مقتضی این شرارت  رو مرتکب شه که خدای ناکرده از قافله همسن و سالان معصیت کارِ اکنون توبه کارش جا نمونه!

این که القای احساس گناهکار بودن به بچه تو این سن و سال چه عواقبی داره بماند ، عواقبش آشکارتر از اونه که جای بحث داشته باشه، اما سوال من اینه که چرا؟ چرا اصرار داریم که چهره معصومیت رو با توهم معصیت مخدوش کنیم ؟  تا حالا می گفتیم بچه ها معصومن، حتی اگه هم نباشن وقتی اینو به بچه میگین خودبخود حس مثبتی توش شکل می گیره و می کشدش سمت امور مثبت. حالا این برنامه رسما داره میگه معصومیت کدومه؟ شما هم گناهکارهایی هستین که آگاهانه مرتکب گناه میشین!

از ایرادهایی که به مسیحیت کاتولیک می گیرن یکیش همین اعتراف به گناه دراتاقک کشیش اقرار نیوشه.  قبلا تو پخش مراسم دعا دوربین رسانه عزیزمون هی زوم می کرد رو تضرع و صورت اشک ریز بندگان خدا تا یه تصویر مستند از حالات افراد توبه کار نشون مخاطبش بده! حالا پیشرفته تر شدن و کار از مستندسازی گریه و زاری گذشته و به خود اعتراف رسیده. دم رسانه ملی مون و ایضا سازمان اوج گرم که این سنت کاتولیکی رو به صورت عمومی تا حد کودکان معصوم هم ترویج کرده!!

کاش یه نسخه از این برنامه رو برای پاپ فرانسیس هم می فرستادیم و نظرشون رو جویا می شدیم...                                                           فاطمه حسینی

/ 0 نظر / 4 بازدید